ОУ "ИВАН ВАЗОВ"

ГРАД СМОЛЯН

Иновативно училище

КАК ХАОСЪТ СЕ ПРЕВРЪЩА В КОСМОС

Зa пъpви път в звeзднaтa зaлa нa Πлaнeтapиyм-Cмoлян бe пpeдcтaвeн инoвaтивeн ypoĸ пo литepaтypa. Учитeлитe пo БEЛ – Cтeфĸa Kapaджoвa и Гepгaнa Bъpбaнoвa oт OУ „Ивaн Baзoв“ зaeднo c yчeницитe oт V А и V B ĸлac пoĸaзaxa пpeд шиpoĸa пyблиĸa ĸaĸ в paмĸитe нa eдин yчeбeн чac e нaпълнo възмoжнo дa ce cъчeтaят paзлични типoвe дeйнocти, ĸoитo вoдят дo eфeĸтивeн yчeбeн пpoцec. Oтĸpитият ypoĸът зaпoчнa c мyзиĸaлнo изпълнeниe нa пeceнтa, пoлeтялa в Kocмoca, „Излeл e Дeльo xaйдyтин“ нa cмoлянcĸaтa нapoднa пeвицa Baля Бaлĸaнcĸa. B нeгo ce пpeдcтaвиxa yмeниятa нa ХХІ, ĸoитo пpиcъcтвaт eжeднeвнo в чacoвeтe БEЛ – paбoтaтa в eĸип, yмeния зa пpeзeнтиpaнe, eмoциoнaлнa интeлигeнтнocт и твopчecĸo миcлeнe. Изпoлзвaнeтo нa ΠБO (пpoeĸтнo-бaзиpaнo oбyчeниe) пpeвpъщa ypoĸa в игpa, пoмaгa нa дeцaтa дa избягaт oт cĸyчнaтa pyтинa нa пpeпoдaвaнeтo нa знaния и дa ce eнтycиaзиpaт зa нoви възмoжнocти, paзгpъщaйĸи cвoятa ĸpeaтивнocт. Гocти нa cъбитиeтo бяxa yчитeли и yчeници пo HΠ „Инoвaции в дeйcтвиe“, Maя Cтoилĸoвa – Cтapши eĸcпepт пo oбщecтвeни нayĸи, гpaждaнcĸo oбpaзoвaниe и peлигия, Taня Paeвa -зaмecтниĸ-диpeĸтop нa OУ „Ивaн Baзoв“, yчитeли и poдитeли. Cпeциaлни блaгoдapнocти OУ „Ивaн Baзoв“ изĸaзвa нa Цвeтeлинa Гeнчeвa – диpeĸтop нa Πлaнeтapиyмa и нa нeйния eĸип зa ocъщecтвявaнeтo нa инoвaтивния ypoĸ.

Слънчевата система през погледа на Z space виртуална и добавена реалност

LВ иновативно училище „Иван Вазов“ – Смолян на 16.01.2025 г.  учениците от IV Б, с учители госпожа Данева и госпожа Димитрова, и учениците от IV В клас, с учители  госпожа Бойчева и госпожа Манева – гостуваха в кабинета по природни науки. Госпожа Валентина Тодорова и петокласниците, демонстрираха част от възможностите на Z space виртуална и добавена реалност. Учениците усетиха 3D моделите буквално пред очите си и взаимодействаха с тях в реално време! Почувстваха се като астронавти, стъпвайки на Луната и посещавайки планети от Слънчевата система. Станаха свидетели и на интересен експеримент  „Вулкан“, който предизвика голям интерес и много положителни емоции. Предстоят още съвместни срещи и иновативни занимания с учителите от прогимназиален етап. За четвъртокласниците госпожа Тодорова е подготвила още интересни експерименти, които ще заинтригуват малките изследователи – четвъртокласници.

ПАЗИТЕЛИ НА ТРАДИЦИИ

В навечерието на Коледа, учениците от 5. А, Б и В клас с ръководители Стефка Караджова и Гергана Върбанова, чрез иновативен урок по литература от раздела- “Фолклорен празничен календар”, пресъздадоха  празниците от Димитровден до Коледа. Пренесоха се  в миналото със забравените традиции и обичаи, свързани с празниците – Димитровден, Андреевден, Вълчи празници, Никулден, Игнажден, Коледа.  Децата показаха, че могат да учат чрез преживяване и да развиват уменията на 21 век. Успяха да работят в екип и да пречупят притеснението си да говорят пред публика.  Под мотото ПАЗИТЕЛИ НА ТРАДИЦИИ премина откритият урок в Регионален исторически музей „Стою Шишков“- Смолян. Гости  на събитието бяха госпожа Бонка Балийска – Старши експерт по БЕЛ в РУО-Смолян, госпожа Росица Лакудова – директор на ОУ “Иван Вазов”, родители и учители.

Фотография от иновативен урок във II В клас е победител в IX Национален фотоконкурс на „АЗ-БУКИ“  под патронажа на министъра на образованието и науката на тема „В моето училище е най-хубаво“

С празнични усмивки ни зареди новината, публикувана  в националния седмичник за образование и наука „АЗ-БУКИ“. Фотографията на Йоана Селенова – ученичка от II В клас в Основно училище „Иван Вазов“ е сред победителите. В нея е запечатан вълнуващ момент от изнесения иновативен урок на 16.10.2024 г. – Световен ден на хляба.  Изборът на победителите е направен измежду рекордните 1148 фотографии, изпратени от ученици от България и чужбина. Поздравяваме иновативните учители Живка Караманолова и Лиляна Йовкова и учениците за интересния интерактивен урок, който вдъхнови родители и ученици и впечатли графичните дизайнери на „Аз-буки“ Петър Владов и Иво Христов и членовете на авторитетното жури, излъчило най-добрите 13 фотографии: – Олег Попов – единственият българин, част от мениджърския екип на агенция „Ройтерс“; – Николай Дойчинов – фотожурналист със световна кариера и професионален опит на места като Агенция „Франс Прес“, „Ню Йорк Таймс“, „Шпигел“, „Либерасион“, „Вашингтон пост“;– Дилян Марков – професионален фотограф и преподавател в Нов български университет; – инж. Цветанка Апостолова – директор на Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография в София. Отличените творби ще илюстрират календар за 2025 г., издаван от „Аз-буки“.

Аромат на Коледа се носи в Основно училище „Иван Вазов“ – Смолян

Учениците от IV Б клас с класен ръководител Здравка Данева и учител ГЦОУД Гергана Димитрова представиха интердисциплинарен и интерактивен урок „С аромат на Коледа“. Умело бяха съчетани танци, песни, ритмика и рецитаторски умения. Вдъхновени от историята за Рождество, четвъртокласниците с възхита говореха за добродетелите, които трябва да притежава всеки един от нас. С думите си те внушиха, че семейните ценности и традиции са обединяващия момент в навечерието на светлите Коледни празници. За богатата трапеза се погрижи екипът на ПГТС „Никола Йонков Вапцаров“ – Смолян. Учениците Кристина Хаджиева, Радостина Трендафилова и Борислав Бандев, под ръководството на своите учители госпожа Катя Чочева и госпожа Мая Кисьова, демонстрираха своите професионални умения и показаха на малките ученици и на гостите етикет при подреждане и сервиране на официална маса, сгъване на салфетки по оригинален начини и дадоха информация за предназначението на приборите при хранене. Наред със забавната част, майсторски бяха вплетени елементи от урочната дейност по математика и български език. Това са предметите, по които четвъртокласниците ще се явяват на НВО в края на учебната година. С аромат на вкусни меденки, изпечени в обновената по европейски стандарти столова на  ОУ „Иван Вазов“  – Смолян и благословение от коледари завърши празничният урок – тържество на Коления дух!

Вълнуваща Коледна среща

Учениците от четвъртите класове в ОУ „Иван Вазов“ – Смолян представиха традициите и обичаите, свързани с Коледните и Новогодишните празници, пред деца от детски градини в града. Четвъртокласниците омагьосаха присъстващите малчугани със своите актьорски, певчески и танцови умения.            Дядо Коледа изпрати своите джуджета, за да зарадва децата с изненади под празничната елха и личицата им грейнаха в щастливи усмивки.           Всяко дете отнесе със себе си частица от Коледния дух на ОУ „Иван Вазов“ – Смолян.

ЧЕСТВАНЕ НА ДЕНЯ НА НАРОДНИТЕ БУДИТЕЛИ

Под надслов ПО СТЪПКИТЕ НА ЗАБРАВЕНИТЕ РОДОПСКИ БУДИТЕЛИ премина тазгодишното честване на ДЕНЯ НА НАРОДНИТЕ БУДИТЕЛИ. Учениците от 5 и 6 клас, с ръководители Стефка Караджова и Гергана Върбанова, поздравиха четвъртокласиците, запознавайки ги с живота и делото на Рада Казалийска, Мария Иванова-Наталия, Николай Хайтов и Николай Вранчев. Поздравиха ги с песен и им подариха писма с послания, книжки и  книгоразделители, изработени от тях!

ПРОЕКТ: „МОРЕТО И ДЕЦАТА“

По повод 31-ви октомври – Международен ден на Черно море, в зала „Игротека” на Детски отдел на Регионална библиотека „Николай Вранчев” гр. Смолян се проведе тържество, свързано с реализиран партньорски проект „Морето и децата” между НЧ „Изгрев” – 1909г.” – гр. Бургас, Детски отдел на Регионална библиотека „Николай Вранчев“ и ОУ „Иван Вазов” – гр. Смолян.            Проектът „Морето и децата” на бургаското читалище се провежда за осми пореден път, като във всяко издание деца от морския град изработват и изпращат картички до техни връстници от цялата страна. Тази година корабът, воден от смел капитан, акостира в град Смолян.  Децата от 1„а” и 2„б” клас от ОУ „Иван Вазов” гр. Смолян получиха картички от своите приятели от 2„б” и 2„в” клас от ОУ „Г. Бенковски“  гр. Бургас. Децата от морския град отправиха своето видео послание за по-чисто Черно море и опазването на неговата уникална екосистема.            С емоционална програма от игри, стихове, гатанки, любопитни факти и песни 1”а” и 2„б” клас от ОУ „Иван Вазов” показаха знанията си за Черно море и неговите обитатели.           Децата от  Смолян чрез видео обръщение изказаха своята благодарност към новите си морски приятели за красивите картички, послания и подаръци. Черно море вече има нови приятели в град Смолян.

Световен ден на хляба

НИКОЙ НЕ Е ПО-ГОЛЯМ ОТ ХЛЯБА! ХЛЯБ – свещена дума за един велик народ – българския. Той крие в себе си традициите и обредите на България. Хлябът съпровожда живота на българина от раждането до неговата смърт, в радост и скръб. Хлябът е дар, молба, жертва, магия, живот. Има ли хляб на трапезата, значи има живот в къщата.  На 16 октомври – Световен ден на хляба, учениците от 2 В клас,  Основно училище „Иван Вазов“ и техните учители Лиляна Йовкова и Живка Караманолова отдадоха своята почит към хляба. Те отвориха своите сърца за знания, стихове, песни и мъдрости за хляба. Децата научиха, че ако намерят хляб не трябва да  го изхвърлят. Счита се за грехота да се изхвърля хляб и да се газят трохи. Не се изричат лоши думи пред хляба. Хлябът не се поставя с кората надолу. Не се  играе с хляба или тестото. Грях е да се откаже хляб на чужд човек. Залък не се оставя, защото си оставяш късмета. Свято е всичко, до което се докосва хлябът. Най-големите емоции настъпиха, когато второкласниците започнаха да  месят хляб със сръчните си ръчички в новооборудваната столова на училището, заедно с леля Ася – любимата готвачка, която им показа тънкостите на месенето и печенето. Като помощници се включиха и развълнуваните майки и баби, които присъстваха на празника.   Накрая с много ентусиазъм  и голям интерес децата поставиха върху своите хлебчета и просфорен печат, запазен от миналото, като символ на доброто в живота. Научиха историята на печата и неговото въздействие. Поръсиха своите хлебчета с щипка любов и наричания за здраве и берекет. Уханието на изпечения от леля Ася топъл хляб, наричан от народа „душица“, опияни всички присъстващи под звуците на гайдите.   Хубаво е, когато празникът е споделен! Гости на иновативната инициатива  бяха г-жа Ралица Данчева – старши експерт за обучението в начален етап, г-жа Главчева – преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“, г-жа Лазарова – РЗИ,  г-жа Лакудова – директор на училището, учители и родители.

Към началото