eTwinning проектите на нашето училище за учебната 2024-2025г.
В нашето училище сме убедени , че образованието се обогатява чрез участие в различни международни и национални проекти. Включваме се в разнообразни инициативи, които насърчават креативност, екипна работа и личностно развитие.
1. Проектът Every Plant Tells a Story (Всяко растение разказва история)
цели да изследва връзката между природа и култура. Учениците събират информация за растения. Растенията са отговорни за производството на кислород по време на фотосинтезата, но има много любопитни неща за тях, за които може би не сме се сетили. В света има разнообразие от растителни видове, много от тях с удивителни характеристики. Учениците на възраст между 8 и 16 години ще изследват, доколкото е възможно, тайните на растенията. Работейки в смесени, транснационални екипи, те ще задълбочат знанията си за растенията през призмата на легенди, суеверия, любопитства и посланията, които те предават. Всички техни проучвания ще бъдат събрани в онлайн списание, електронни книги, колекции, изложби и съвместни игри. Целта е да се насърчи уважение към природата, опознаване на културното наследство и екологичното съзнание.
2. My Journey: Web 2.0 Tools (Моето пътешествие: Уеб 2.0 инструменти
Проектът се фокусира върху използването на съвременни уеб инструменти за подобряване на дигиталните умения на учениците. Те създават собствени блогове, интерактивни презентации и видео съдържание. Поколението Z, дигиталното поколение, е поколение с технологичен начин на живот, живеещо в епохата на високите технологии и имащо способността да използва технологиите за решаване на проблемите си. Следователно, както каза Джон Дюи, ако образоваме днешните деца с вчерашни методи, ще откраднем от тяхното утре. Ние се стремим да използваме интернет, който бързо навлезе в живота ни с цифровизацията, полезно. Целта е да се развият дигиталните компетенции и креативното мислене на учениците, като ги подготвим за бъдещето.
3. Let’s Make a Better World (Да създадем по-добър свят)
Проектът „Да направим един по-добър свят“ има за цел да консолидира тези ценности сред децата на възраст 7-12 години от различни европейски страни.Гражданското образование помага на децата да станат отговорни членове на обществото и ги въвежда в общи ценности като толерантност и сътрудничество. Чрез изучаване и прилагане на културни традиции от нашата собствена и други страни, учениците ще развият умения за глобално гражданство. По време на проекта учителите партньори във всяко училище ще изберат гражданска традиция на своята страна и ще я представят и преподават на учениците. Ако има някакъв елемент в местната култура, свързан с тази традиция, като местни игри, фолклорни поеми или народни приказки, той също се споделя с учениците. Проектът се стреми да ангажира учениците с глобалните предизвикателства като климатичните промени, замърсяването и социалната отговорност. Чрез практически задачи и кампании, учениците предлагат решения за по-устойчиво бъдеще. Целта е да се възпитат отговорни граждани, загрижени за природата и обществото.
4. The Language of Citizenship (Езикът на гражданството)
Проектът има за цел да въведе учениците в основните принципи на гражданското образование, като ги научи на права, отговорности и активизъм. Езикът на гражданството оформя нашето разбиране за ценности,като уважение,приобщаване и сътрудничество. Чрез интерактивни дейности учениците ще открият как думите и изразите от различни езици отразяват идеалите на споделеното гражданство.Целта е да се насърчи културната осъзнатост и любопитството към езиците. Развитие на комуникационни умения за изразяване и насърчаване на гражданските ценности. Подпомагане на уважението, приобщаването и работата в екип сред разнообразни общности. Създаване на съвместни проекти (истории, песни, игри), които празнуват единството чрез езика.Важно е да се изградят активни и информирани граждани, които разбират ролята си в обществото.
5. Cultural Rainbow (Културна дъга)
Проектът „Cultural rainbow“ е пътуване във времето и пространството. Той цели да изследва и представи културното многообразие на различните държави. Учениците се запознават с традиции, обичаи и изкуство от различни народи. Целта е да се насърчи разбирателството и толерантността към културното многообразие , да се развият комуникативните умения за изразяване на чужд език.
6. The Magic of Games (Магията на игрите)
Проектът изследва значението на игрите за развитието на децата и културните традиции. Учениците създават нови игри и изучават стари традиционни игри. Изследвайки културното наследство на съответната страна ,те обогатяват знанията и уменията си да се изразяват на чужд език. Целта на този проект е да развие креативността, стратегическото мислене и работата в екип. По тези еTwinning проекти работят учителите: Величка Ангелова,Мая Бакърджиева,Мая Кехайова и Ася Хаджиева. Te не само обогатяват учебния процес, но и развиват ключови умения у учениците като креативност, критично мислене и глобална осведоменост. Те им помагат да станат активни участници в обществото и бъдещи лидери.
ОУ „Иван Вазов“ – град Смолян е носител на три национални награди
На 22.10.2024 година в град Пловдив се проведе най-значимото образователно събитие за годината – Церемония по връчване на Европейските награди за иновативно обучение и Годишните eTwinning награди, организирани от Центъра за развитие на човешките ресурси. Събитието включваше награждаване на победителите с Националните eTwinning награди, които представляват важен аспект на иновациите в образованието. Тези награди отличават учителите, които с креативност и отдаденост успяват да реализират успешни eTwinning проекти, обединяващи ученици и учители от различни европейски държави за постигането на общи цели. Тази година са отличени 31 учители от цяла България в различни категории. Двама учители от ОУ „Иван Вазов“- Мая Бакърджиева и Величка Ангелова са наградени с национални награди в следните две категории: Най-добър eTwinning проект за ученици 7-11 години – второ място за проекта „Play, Learn and Gamify Together.

В категория „ Най-добър eTwinning проект, посветен на Годишната тема за 2024 „Wellbeing at school“ за проекта „Kindness in Action“ – две първи места. „Тези номинации са истинско признание за педагозите, които с иновативни идеи и методи променят бъдещето на българското образование и подчертават важността на международното сътрудничество за обмен на добри практики и иновации в учебния процес“ сподели г-н Николай Спасов – изпълнителен директор на ЦРЧР.
ЦРЧР продължава да играе ключова роля в развитието на иновативни образователни проекти, активно стимулирайки създаването на нови учебни методи и подходи, които да отговарят на предизвикателствата на съвременното общество и образователната система.

Престижна награда eTwinning School Label 2023-2024
В навечерието на 9 май – Ден на Европа и eTwinning ОУ „Иван Вазов“ – Смолян е отличено с eTwinning School Label 2023-2024. Престижната награда се връчва за първи път и това е изключително постижение за екипа на eTwinning в училището! Официалното съобщение ще бъде публикувано в Образователната платформа на Европейското училище – ESEP и в други новинарски канали на eTwinning и Европейската комисия.
Списък на победителите: Наградени през 2023-2024 г
ХИБРИДНО ОБУЧЕНИЕ “МИСИЯ ETWINNING SCHOOL”
На 25 и 26 януари 2023 г., във връзка с кампанията на Националното звено за координация по дейност eTwinning в България, свързана с кандидатстването за знак eTwinning School Label, се проведе хибридно обучение за начинаещи итуинъри на тема “МИСИЯ ETWINNING SCHOOL”. В събитието се включиха три образователни институции – СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Смолян, Националната финансово-стопанска гимназия – гр. София и ОУ “Иван Вазов” – гр. Смолян с водещи eTwinning посланиците Надежда Станкова и Цветелена Таралова. Обучението е подкрепено от ЦРЧР в ролята си на Национална агенция по Програма „Еразъм+“ и Програма „Европейски корпус за солидарност“. ОУ „Иван Вазов“ беше поканено за участие в eTwinning събитието „Мисия еTwinning училище“ в реална и онлайн среда от eTwinning посланик Надежда Станкова. За първи път ние представихме наш училищен eTwinning проект на такъв важен форум и се запознахме с водещи eTwinning, Еразъм+ проекти и новата платформа ESEP. Благодарим за eTwinning подкрепата и на посланик Таралова и нейният екип, които ни представиха интересни проекти и още повече ни мотивираха за нови бъдещи сътрудничества.




Национален знак за качество
За поредна година Основно училище „Иван Вазов“ е удостоено с национален знак за качество за проектите: “More green less gray let’s recycle and play”, “My Fun Class“, “Here and There, English Is Everywhere“, “Let me tell you all about me“, “Smile to the Future with Recycle“.
Учителите, които са носители на национален знак за качество за учебната 2021-2022г. са: Ася Хаджиева, Валентина Тодорова, Величка Ангелова, Мая Бакърджиева, Мая Кехайова и Сийка Стефанова. Сътрудничихме си с учители и ученици от Турция, Италия, Испания, Латвия, Полша, Румъния и др.
Всички проекти, в които участвахме са свързани с развиване на творческите и комуникативни умения на учениците по английски език и тяхното екологично възпитание. Проектите са обвързани и с иновацията на нашето училище – “В Баланс с природата”. Благодарим на учениците и техните родители за активната и всеотдайна работа по тези проекти!






По случай 9 май – ден на Европа, патронния празник на ОУ „Иван Вазов“- Смолян и 24 май – ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, учителите от ОУ „Иван Вазов“ представят своя eTwinning проект “ More Green Less Grey Let’s Recycle and Play “, по който работиха в периода октомври – април 2021 – 2022г.

Участници са учениците от: – 3А, 3Б, 6А клас с ръководител г-жа Ася Хаджиева; – 4Б клас с г-жа Величка Ангелова, Сийка Стефанова; – 2А, 3В, 4А, 5В клас с г- жа Мая Бакърджиева – 5А, 5Б, 6Б с г-жа Мая Кехайова.
Учителите Величка Ангелова и Мая Бакърджиева и техните ученици са наградени с национален знак за качество на Националното звено за координация по дейност eTwinning България


