Национални програми и проекти, по които ОУ „Иван Вазов“ работи през учебната 2024-2025 година
Националната програма е с цел създаване на оптимални и привлекателни съвременни условия, достъпна архитектурна среда, цялостна организация по охраната на сградите и на възможности за прилагане и развиване компетентностите на децата и учениците отделните модули на програмата намират своето продължение. Създава предпоставки за равен достъп до образование, както и опазването на живота и здравето на участниците в образователния процес.
МОДУЛ 3 „Достъпна архитектурна среда“ на Националната програма осигурява условия за свободен достъп на хора с физически увреждания до училищата и специализираните обслужващи звена чрез изграждане на достъпна архитектурна среда.
Дейност 6. „Подобряване на компетентностите на учениците, учителите и ръководните екипи на образователните институции по отношение на киберсигурността и безопасно използване на интернет“
eTwinning проекти
Цели да изследва връзката между природа и култура. Учениците събират информация за растения. Растенията са отговорни за производството на кислород по време на фотосинтезата, но има много любопитни неща за тях, за които може би не сме се сетили. В света има разнообразие от растителни видове, много от тях с удивителни характеристики. Учениците на възраст между 8 и 16 години ще изследват, доколкото е възможно, тайните на растенията. Работейки в смесени, транснационални екипи, те ще задълбочат знанията си за растенията през призмата на легенди, суеверия, любопитства и посланията, които те предават. Всички техни проучвания ще бъдат събрани в онлайн списание, електронни книги, колекции, изложби и съвместни игри. Целта е да се насърчи уважение към природата, опознаване на културното наследство и екологичното съзнание.
Проектът се фокусира върху използването на съвременни уеб инструменти за подобряване на дигиталните умения на учениците. Те създават собствени блогове, интерактивни презентации и видео съдържание. Поколението Z, дигиталното поколение, е поколение с технологичен начин на живот, живеещо в епохата на високите технологии и имащо способността да използва технологиите за решаване на проблемите си. Следователно, както каза Джон Дюи, ако образоваме днешните деца с вчерашни методи, ще откраднем от тяхното утре. Ние се стремим да използваме интернет, който бързо навлезе в живота ни с цифровизацията, полезно. Целта е да се развият дигиталните компетенции и креативното мислене на учениците, като ги подготвим за бъдещето.
Проектът „Да направим един по-добър свят“ има за цел да консолидира тези ценности сред децата на възраст 7-12 години от различни европейски страни.Гражданското образование помага на децата да станат отговорни членове на обществото и ги въвежда в общи ценности като толерантност и сътрудничество. Чрез изучаване и прилагане на културни традиции от нашата собствена и други страни, учениците ще развият умения за глобално гражданство. По време на проекта учителите партньори във всяко училище ще изберат гражданска традиция на своята страна и ще я представят и преподават на учениците. Ако има някакъв елемент в местната култура, свързан с тази традиция, като местни игри, фолклорни поеми или народни приказки, той също се споделя с учениците. Проектът се стреми да ангажира учениците с глобалните предизвикателства като климатичните промени, замърсяването и социалната отговорност. Чрез практически задачи и кампании, учениците предлагат решения за по-устойчиво бъдеще. Целта е да се възпитат отговорни граждани, загрижени за природата и обществото.
Проектът има за цел да въведе учениците в основните принципи на гражданското образование, като ги научи на права, отговорности и активизъм. Езикът на гражданството оформя нашето разбиране за ценности,като уважение,приобщаване и сътрудничество. Чрез интерактивни дейности учениците ще открият как думите и изразите от различни езици отразяват идеалите на споделеното гражданство.Целта е да се насърчи културната осъзнатост и любопитството към езиците. Развитие на комуникационни умения за изразяване и насърчаване на гражданските ценности. Подпомагане на уважението, приобщаването и работата в екип сред разнообразни общности. Създаване на съвместни проекти (истории, песни, игри), които празнуват единството чрез езика.Важно е да се изградят активни и информирани граждани, които разбират ролята си в обществото.
Проектът „Cultural rainbow“ е пътуване във времето и пространството. Той цели да изследва и представи културното многообразие на различните държави. Учениците се запознават с традиции, обичаи и изкуство от различни народи. Целта е да се насърчи разбирателството и толерантността към културното многообразие , да се развият комуникативните умения за изразяване на чужд език.
Проектът изследва значението на игрите за развитието на децата и културните традиции. Учениците създават нови игри и изучават стари традиционни игри. Изследвайки културното наследство на съответната страна ,те обогатяват знанията и уменията си да се изразяват на чужд език. Целта на този проект е да развие креативността, стратегическото мислене и работата в екип. По тези еTwinning проекти работят учителите: Величка Ангелова,Мая Бакърджиева,Мая Кехайова и Ася Хаджиева. Te не само обогатяват учебния процес, но и развиват ключови умения у учениците като креативност, критично мислене и глобална осведоменост. Те им помагат да станат активни участници в обществото и бъдещи лидери.
Национални програми и проекти, по които ОУ „Иван Вазов“ работи през учебната 2023-2024 година
НАЦИОНАЛНИ ПРОГРАМИ
Програмата е свързана с необходимостта от създаване на условия за непрекъснат образователен процес на децата и учениците в детските градини (ДГ), в училищата и в центровете за специална образователна подкрепа (ЦСОП) при отсъствие на педагогически специалист и на условия за провеждане на обучение от разстояние в електронна среда (ОРЕС).
Цели на програмата:
– Осигуряване на непрекъснатост на педагогическо взаимодействие в училищата, ДГ и ЦСОП чрез възстановяване на средства за заплащане на реално взети учебни часове в училище и ЦСОП и астрономически часове в детската градина от педагогическите специалисти, които заместват отсъстващи от работа педагогически специалисти.
– Осигуряване на условия за постигане на оптимална организация на обучението на деца и ученици в случаите, когато педагогическите специалисти изпълняват нормата си преподавателска работа в ОРЕС от дома си.
Необходимостта от оптимизация на структурата на персонала е постоянна поради няколко причини – продължаващи демографски промени в страната, стремежа за повишаване ефективността на разходите на институциите, големия дял на персонала в системата на предучилищното и училищното образование в предпенсионна възраст.
Националната програма е разработена в съответствие с приоритетна област 3 “Мотивирани и креативни учители” на Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 – 2030).
Цели на програмата: Повишаване ефективността на публичните разходи за образование чрез оптимизиране на вътрешната структура на персонала в институциите от системата на предучилищното и училищното образование. Повишаване на привлекателността на учителската професия.
Заниманията с изкуства и спорт развиват ключови компетентности, необходими не само в образователния процес, но и в социален аспект.
Творческите дейности, които се реализират по програмата, допринасят за стимулиране талантите на учениците, за повишаване на тяхната мотивация, за развиване на личното творчество, на танцовото, музикалното и изобразителното изкуство в училище.
Заниманията със спорт изграждат качества като воля, упоритост, постоянство, отговорност, самочувствие, дисциплинираност, екипност. Физическата активност оказва силно положително въздействие и върху психичното здраве на подрастващите и самоконтрола. Дейностите, които ще се реализират в областта на спорта, допринасят за физическото, емоционалното и социалното развитие на учениците.
Националната програма е разработена в съответствие е приоритетна област 2 „Компетентности и таланти“ на Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 – 2030).
В ОУ „Иван Вазов“ са сформирани 3 хрупи по модул 1 Изкуства:
– Млад художник с ръководител Сава Богданов
-Вокална група „Сладкопойни чучучлиги“ с ръководител Соня Цветкова
– група „Лазарки“ с ръководител Русанка Бодурова
и 3 групи по модул 2 Спорт:
– Волейбол – момичета с ръководител Росен Бакърджиев
– Волейбол – момчета с ръководител Марин Мирчев
– Футбол – момчета с ръководител Левент Аврамов
Националната програма е разработена в съответствие с приоритетна област 3 “Мотивирани и креативни учители” на Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021-2030) и покрива потребности както на новоназначените учители за тяхното адаптиране в училищната образователната среда, така и актуализиране на знания, умения, отношения и придобиване на нови компетентности от педагогическите специалисти в съответствие с динамичните процеси, протичащи в съвременния свят.
Националният обхват на програмата включва: дейности за подкрепа на новоназначени учители и директори; обучения за продължаваща квалификация за повишаване на компетентностите на учители, директори и други педагогически специалисти; провеждане на професионални форуми и конференции за мотивация и обмен на педагогически опит, методическа подкрепа и изграждане на професионални общности; участие в учителски програми по международни споразумения, по които Република България (Министерството на образованието и науката) е страна; обучения във висши училища за учители, заети в системата на училищното образование за придобиване на професионална квалификация „учител“ по учебен предмет; осъществяване на мониторинг на дейностите, изследване на процесите и анализ на резултатите от дейностите по програмата.
Спецификата на дейността и натовареното ежедневие, характерни за педагогическата работа, водят до натрупване на умора, която се отразява на цялостното здравословно състояние на заетите в системата на предучилищното и училищното образование. Тези тенденции отчитат особено висок ръст в условията на пандемия и последиците от нея. Необходимо е засилване на ролята на профилактиката и рехабилитацията.
Цели на програмата:
– Опазване на живота и здравето на педагогическите специалисти, подобряване на тяхното здравословно състояние и превенцията на рисковите социалнозначими и професионални заболявания.
– Ранно диагностициране на заболявания.
– Осигуряване на условия за рехабилитация за възстановяване на здравето на педагогическите специалисти с доказани заболявания.
Националната програма е разработена в съответствие с приоритетна област 3 „Мотивирани и креативни учители“ от Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 – 2030 г.).
Дигитализацията на учебния процес е ключов елемент на модерното училище, чрез който се оптимизира процесът на обучение, повишава се неговата ефективност и се подпомага навлизането на иновации, базирани на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Целта на програмата е подобряване качеството и възможностите за електронно обучение в системата на предучилищното и училищното образование, достъп до съвременни информационни и комуникационни технологии, внедряване на образователни иновации и създаване на условия за устойчивото им развитие.
ОУ „Иван Вазов“ е включена в Дейност 5: Осигуряване на свързаност и средства за интернет на държавните и общинските училища и центрове за подкрепа на личностно развитие (ЦПЛР), както и средства за развитие и поддръжка на опорната мрежа. Внедряване на модерни технологии за управление на WAN мрежата на МОН, прилежащите регионални структури и образователните институции.
МОДУЛ 2 „ОСИГУРЯВАНЕ НА ОБУЧЕНИЕ НА ТАЛАНТЛИВИ УЧЕНИЦИ ЗА УЧАСТИЕ В УЧЕНИЧЕСКИТЕ ОЛИМПИАДИ“
ПРЕДМЕТ: БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА, МАТЕМАТИКА, ЧОВЕКЪТ И ОБЩЕСТВОТО, ЧОВЕКЪТ И ПРИРОДАТА В ЧЕТВЪРТИ КЛАС
Осигуряването на допълнителни възможности за подготовка на талантливи ученици от всички етапи и степени на училищното образование за участие в олимпиади е от изключително значение за по-високи постижения в националните олимпиади и състезания. Националната програма е разработена в съответствие с Приоритетна област 2 „Компетентности и таланти“ на Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 – 2030). Бенефициенти са всички български училища, чиито ученици през учебната 2022 – 2023 година са участвали в националния кръг на олимпиадите по български език и литература, английски език, немски език, френски език, испански език, италиански език, руски език, математика, информатика, информационни технологии, лингвистика, философия, история и 3 цивилизации, география и икономика, гражданско образование, физика, астрономия, химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование и техническо чертане, както и на интердисциплинарната олимпиада за начален етап на образование.
През изминалата 2022/2023 учебна година Основно училище „Иван Вазов“ – гр. Смолян за поредна година има класиран ученик на национален етап на Националната олимпиада „Знам и мога“. Четвъртокласникът Никола Георгиев Кабасанов се класира на 5 място. Същият ученик участва във всички общински и областни математически състезания. Класира се на първо място на олимпиадата по математика – общински и областен кръг; Математическо състезание „Европейско кенгуру“ – първо място;
VII областно математическо състезание „Стоян Попратилов“ – първо място; Коледно математическо състезание – второ място; Международно математическо състезание „Математика без граници“- есен, зима, пролет – бронзови медали.
През учебната 2023/2024 г. в Националната програма участват седем ученици от IV клас. Ръководител на клуба е Бисерка Димитрова – старши учител в начален етап.
МОДУЛ 2 „ОСИГУРЯВАНЕ НА ОБУЧЕНИЕ НА ТАЛАНТЛИВИ УЧЕНИЦИ ЗА УЧАСТИЕ В УЧЕНИЧЕСКИТЕ ОЛИМПИАДИ“
ПРЕДМЕТ: ГЕОГРАФИЯ И ИКОНОМИКА
През учебната 2023-2024 година училището ни отново е одобрено за участие в Националната програма на МОН. Критерий за включване на училищата в програмата е „наличието на един или повече ученици, класирани за националните кръгове на олимпиадите през учебната 2022/2023 година, наличие на лауреати на национални олимпиади през учебната 2022/2023 година и/или медалисти от международните олимпиади и балканиади през 2022 година“.
Отличното представяне на Националния кръг на олимпиадата по география и икономика ни кара за поредна година да се гордеем с нашите възпитаници.
Участници в програмата през учебната 2023 – 2024 г. са седем ученика от VІІ б и VІІ в клас. Ръководител на клуба е Малина Анастасова – старши учител по география и икономика, подготвила до настоящата година трима финалисти от VІІ клас за национални кръгове на олимпиадата по география и икономика.
ПРОЕКТИ
Основна цел на проекта е да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи, да се осигурят условия за ефективност на образованието, да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние.
Проектът се осъществява в следните дейности:
Дейност 1 Закупуване на технически средства за педагогически специалисти и ученици за обезпечаване на образователния процес в условията на кризи.
Дейност 2 Обучение на ученици, вкл. от уязвими групи за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда.
Дейност 3 Обучение на педагогически специалисти за усъвършенстване на уменията им за преподаване/провеждане на занимания от разстояние в електронна среда.
Дейност 4 Обучение на образователни медиатори и родители за придобиване на умения за работа в електронна среда (в т.ч. образователни платформи, търсене на електронно съдържание и др.).
Дейност 5 Подкрепа за допълнително синхронно обучение от разстояние в електронна среда.